De voordelen van neurotisch zijn
Persoonlijkheid als basis voor floreren
In mijn trainingen en coaching maak ik vaak gebruik van de Big 5. Dit is een uitgebreide persoonlijkheidsvragenlijst en deze geeft een accuraat beeld van onze persoonlijkheid. De persoonlijkheid vertelt ons veel over waar we gelukkig dan wel ongelukkig van worden in werk en privé. Persoonlijkheid is nooit positief of negatief. Of jij kan floreren heeft vooral te maken met hoe je omgaat met je eigen persoonlijkheid en welke omgeving je voor jezelf creëert.
Hoog neurotisch kan lastig zijn
Een onderdeel van de Big 5 score is de uitslag op de gevoeligheid voor negatieve emoties ofwel neuroticisme. Mensen die hier hoog op scoren hebben eerder last van negatieve gevoelens zoals angst, schaamte of boosheid. Deelnemers vragen mij vaak hoe een hoge score op neuroticisme nu positief kan zijn. Daar kan je toch alleen maar last van hebben? Een hoge score op dit onderdeel kan inderdaad lastig zijn. Maar wanneer je het weet (en accepteert) zijn er veel dingen die je kan doen om ervoor te zorgen dat je er niet of minder door wordt belemmerd. En er zitten ook belangrijke positieve kanten aan een hoge gevoeligheid voor negatieve emoties.
Voordelen voor negatieve emoties
Ik noem er hieronder twee voordelen van een hogere gevoeligheid voor negatieve emoties. Ten eerste doordat je gevoelig bent dan anderen ervaar je meer last van zaken waar je aan wilt werken. Een hoge score op neuroticisme helpt dan ook om vast te houden aan bijvoorbeeld goede voornemens (zeker als je ook nog eens hoog scoort op een andere domein binnen de Big 5 namelijk consciëntieusheid).
Ingebouwde gedachten generator
Verder laat recent hersenonderzoek zien dat er ook een positief verband is tussen gevoeligheid voor negatieve emoties en creativiteit. Neurowetenschappers hebben gevonden dat een specifiek gebied bij “neurotische” mensen extra ontwikkeld is. Dit specifieke onderdeel van de hersenen maakt het gemakkelijker om zelf gedachten te generen. Dit maakt het voor (over)gevoelige mensen gemakkelijker om bedreigingen te bedenken (rampdenken bijvoorbeeld). Maar deze zelfde competentie maakt het ook gemakkelijker om over positieve dingen te fantaseren. En dat draagt weer sterk bij het vermogen tot creativiteit. Deze “turbo” op zowel positieve als negatieve fantasieën is wellicht de reden waarom kunstenaars prachtige dingen kunnen scheppen en tegelijkertijd het zichzelf soms zo ontzettend moeilijk kunnen maken.
Meer weten over dit fascinerende nieuwe onderzoek naar onze hersenen? Klik dat even op deze link.
Wil jij zelf een compleet beeld van jouw persoonlijkheid en samen met mij aan de slag om (nog) gelukkiger te werken? Wellicht is coaching dan iets voor jou. Check deze link dan even. Wellicht tot ziens!
Ik ben sterk neurotisch, altijd al geweest. Het is verschrikkelijk. Mijn kwaliteit van leven is belabberd hierdoor. Ik voel me vrijwel nooit goed.